poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Złotowski zestaw filatelistyczny się powiększa!

Złotowski zestaw filatelistyczny się powiększa!

Filatelistyka jest to rodzaj hobby, który polega na kolekcjonowaniu wszelkich tzw. walorów pocztowych. Najważniejsze są znaczki, czyste i ostemplowane. Filateliści zbierają także datowniki okolicznościowe, koperty, karty pocztowe i inne ciekawe przedmioty związane z pocztą. Walory pocztowe są niebywale cennym dokumentem historycznym i kulturowym potwierdzającym różnego rodzaju fakty i zdarzenia z przeszłości. Najcenniejsze są te, które dotyczą jakiegoś szczególnego okresu w dziejach historii danego miejsca.

W powojennej historii naszego miasta pojawiały się sporadycznie walory filatelistyczne. Dzieje poczty w Złotowie opisał w tym roku Pan  Roman Wikieł w trzech częściach w miesięczniku „Filatelista” (nr 4-6/2020).

Kilka beznominałowych kartek pocztowych powstało z okazji różnych wydarzeń i jubileuszy, np.: 55-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Złotowie (2000), z okazji nadania imienia Adama Mickiewicza Szkole Podstawowej nr 2 w Złotowie (2001), kartka Miejskiej Biblioteki Publicznej 1947-2002, karta zapraszająca na Euro Eco Meeting 2002 i 2007, kartka promująca Konkurs Piosenki Ekologicznej „O kryształową kroplę wody” Euro Eco Meeting 2005, kartka z pomnikiem Piasta z okazji 70-lecia Kongresu Berlińskiego (proj. Muzeum Ziemi Złotowskiej 2008) i 80 rocznicy Kongresu Berlińskiego (w zestawie z datownikiem okolicznościowym, proj. Muzeum Ziemi Złotowskiej 2018). W 1984 roku wydano w ramach serii poczty polowej kartkę z nominałem 5 zł z herbem Złotowa i znakiem Rodła oraz datownik okolicznościowy „W pamięci narodu na zawsze zostaną imiona i dzieło tych, co w walce o Polskę oddali swe siły i życie”. Stosowano w złotowskim urzędzie pocztowym datowniki okolicznościowe: „V Ogólnopolski zachodni rajd studencki Złotów 1960”, „III Centralny Rajd ZMS Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego, 25 lat Powrotu do Macierzy, Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy, Złotów – Wałcz” 07.06.1970, datownik „Wystawa Okręgowa Akwafil-75” (proj. Zofia Kawalec-Łuszczewska).

W 1970 roku z okazji 600-lecia Złotowa powstała koperta pamiątkowa z datownikiem okolicznościowym „600-lecie Miasta Złotów, IV Młodzieżowa Wystawa Filatelistyczna Okręgu Koszalińskiego PZF”. W tym roku z okazji 650-lecia Miasta Złotowa dostępny jest, po raz pierwszy w historii, pełen zestaw filatelistyczny! Muzeum Ziemi Złotowskiej przygotowało wyjątkowe kartki pocztowe wraz z dedykowanym znaczkiem oraz datownikiem okolicznościowym. Datownik okolicznościowy wchodzi do obiegu w 650 rocznicę testamentu króla Kazimierza Wielkiego – 03.11.2020 roku, w Urzędzie Pocztowym w Złotowie przy ul. al. Piasta 4. Znaczek wydano w 9-elementowych arkuszach. Zawarta grafika to tegoroczne, okolicznościowe logo Urzędu Miasta w Złotowie zaprojektowane przez markę Etno Krajna. Kartka przedstawia symbol miasta, główny motyw herbu, jelenia oraz panoramę miasta od strony Jeziora Miejskiego (fot. Robert Cierniak). Dystrybucję walorów (znaczki, arkusze, kartki, komplet z datownikiem) prowadzi Muzeum Ziemi Złotowskiej w siedzibie przy ul. Wojska Polskiego 2a w Złotowie. Zachęcamy do nabycia tego jubileuszowego zestawu.

Filatelistykę uważa się dzisiaj za pasję wręcz elitarną. Z pewnością w obliczu cyfryzacji, hologramów i kodów cyfrowych w przyszłości stanie się jeszcze cenniejszą dziedziną. Tradycyjnie stemplowane/kasowane znaczki odejdą powoli do lamusa. Na obiektach pozostających w obrocie pocztowym będą bowiem znaki w postaci kodów paskowych, czy wydrukowanych opłat. Znaczki staną się niefunkcjonalne i ich wartość wzrośnie. Pamiętajmy jednak, że znaczki wszelkie inne walory filatelistyczne nie są tylko ekscentrycznie gromadzonymi przedmiotami, ale są doskonałym materiałem historycznym, bowiem potrafią opowiadać zupełnie niezłe historie! Kasowniki, datowniki, pieczątki, pocztówki, listy, druki dla wielu są tylko dodatkiem do rzeczywistości, a dla innych fascynującym, pełnym zagadek materiałem hobbystycznym bądź cennym historycznym dokumentem.

Skip to content