poniedziałek - piątek 8-16 sobota 10-14

Cieszmy się, że przeżyliśmy…

„Cieszmy się, że przeżyliśmy, zostawiając za nami te najgorsze chwile”

 
W listopadzie 1939 roku nastąpiło aresztowanie ojca pod zarzutem słuchania radia i rozpowszechniania usłyszanych wiadomości z Zachodu, a także za posiadanie broni. W tym samym czasie do domu przyszła policja niemiecka celem przeprowadzenia rewizji mieszkania. Zapytali, gdzie są ukrywane radio i broń. Na odpowiedź mamy, że tych przedmiotów nie ma, powtórzyli pytanie z ostrzeżeniem, że jeśli ją znajdą, to natychmiast wykonają wyrok śmierci. […] Po tej wizycie mama była wykończona. Radia w domu nie było, zostało ukryte w zakładowym archiwum, natomiast rewolwer znajdował się w domowej szafce aptecznej. Nie zastanawiając się wiele, zabezpieczyła broń owijając ją ręcznikiem, wysadziła przez okno siostrę, nakazując jej zakopanie pistoletu w ogrodzie. Po wojnie, po powrocie z GG wraz z kolegami wykopaliśmy rewolwer, ale był tak zardzewiały, że nie nadawał się nawet do zabawy.
 

To wspomnienia Wielkopolanina Bogdana Tomczaka z publikacji „W cieniu swastyki. Niemiecka okupacja w kraju Warty”.

 

21 lutego 2023 roku w Sali BWA Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego , przy ul. Okrzei 9 w Pile odbyło się spotkanie Kombatantów regionu pilskiego oraz kolejna promocja książki pt. „W cieniu swastyki. Niemiecka okupacja w Kraju Warty”, wydana w 2022 roku przez Wielkopolski Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dotychczas wydane prace cieszą się nieprzerwanie dużym zainteresowaniem zarówno środowisk kombatanckich, jak i – na czym zależy nam szczególnie – młodzieży szkolnej i akademickiej. Jest ona kontynuacją opracowania z 2019 roku zatytułowanego Kraj Warty (Warthegau-Warthelan) 1939-1945 w relacjach i wspomnieniach Polaków. Prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Przewodniczący Komisji Historycznej WZW w Poznaniu, który wygłosił wykład promując książkę. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali książkę pt. „W cieniu swastyki. Niemiecka okupacja w Kraju Warty”, zainteresowani mogli pobrać również wpis od autora. 

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie https://kombatancipoznan.pl/13-aktualnosci-2023/

 
W trakcie spotkania otrzymaliśmy do naszego zbioru od Pana Benona Cichockiego, Prezesa Koła Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Pile,  trzy odznaki oraz beret Wojsk Lądowych, załączone na zdjęciach.
Dziękujemy za zaproszenie na spotkanie!

 

 

 
Pan Benon Cichocki przekazał do muzealnego zbioru trzy odznaki oraz beret Wojsk Lądowych, załączone na zdjęciach. Muzealia zostały wyeksponowane w Kaplicy Pamięci w Złotowie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Święto Geografii Wojskowej przypada na 23 lutego.
 
Skip to content