„Cieszmy się, że przeżyliśmy, zostawiając za nami te najgorsze chwile”
W listopadzie 1939 roku nastąpiło aresztowanie ojca pod zarzutem słuchania radia i rozpowszechniania usłyszanych wiadomości z Zachodu, a także za posiadanie broni. W tym samym czasie do domu przyszła policja niemiecka celem przeprowadzenia rewizji mieszkania. Zapytali, gdzie są ukrywane radio i broń. Na odpowiedź mamy, że tych przedmiotów nie ma, powtórzyli pytanie z ostrzeżeniem, że jeśli ją znajdą, to natychmiast wykonają wyrok śmierci. […] Po tej wizycie mama była wykończona. Radia w domu nie było, zostało ukryte w zakładowym archiwum, natomiast rewolwer znajdował się w domowej szafce aptecznej. Nie zastanawiając się wiele, zabezpieczyła broń owijając ją ręcznikiem, wysadziła przez okno siostrę, nakazując jej zakopanie pistoletu w ogrodzie. Po wojnie, po powrocie z GG wraz z kolegami wykopaliśmy rewolwer, ale był tak zardzewiały, że nie nadawał się nawet do zabawy.
To wspomnienia Wielkopolanina Bogdana Tomczaka z publikacji „W cieniu swastyki. Niemiecka okupacja w kraju Warty”.
21 lutego 2023 roku w Sali BWA Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego , przy ul. Okrzei 9 w Pile odbyło się spotkanie Kombatantów regionu pilskiego oraz kolejna promocja książki pt. „W cieniu swastyki. Niemiecka okupacja w Kraju Warty”, wydana w 2022 roku przez Wielkopolski Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dotychczas wydane prace cieszą się nieprzerwanie dużym zainteresowaniem zarówno środowisk kombatanckich, jak i – na czym zależy nam szczególnie – młodzieży szkolnej i akademickiej. Jest ona kontynuacją opracowania z 2019 roku zatytułowanego Kraj Warty (Warthegau-Warthelan) 1939-1945 w relacjach i wspomnieniach Polaków. Prof. dr hab. Andrzej Stelmach – Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Przewodniczący Komisji Historycznej WZW w Poznaniu, który wygłosił wykład promując książkę. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali książkę pt. „W cieniu swastyki. Niemiecka okupacja w Kraju Warty”, zainteresowani mogli pobrać również wpis od autora.
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie https://kombatancipoznan.pl/13-aktualnosci-2023/
Dziękujemy za zaproszenie na spotkanie!
Pan Benon Cichocki przekazał do muzealnego zbioru trzy odznaki oraz beret Wojsk Lądowych, załączone na zdjęciach. Muzealia zostały wyeksponowane w Kaplicy Pamięci w Złotowie.
Święto Geografii Wojskowej przypada na 23 lutego.